AKTUALNOŚCI (link)


BIBLIOTEKA SZKOLNA
posiada ponad 15 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia oraz encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).

Bogaty księgozbiór biblioteki  stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie się do egzaminu maturalnego.

W 2017 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o 388 tytułów, w tym 21 audiobooków. (link)
Do szkolnej biblioteki zostały zakupione nowości wydawnicze, lektury szkolne oraz audiobooki (łącznie 951 egz.).

Katalog online biblioteki

Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.

BIBLIOTEKA internetowa WOLNE LEKTURY

GODZINY  PRACY  BIBLIOTEKI

Poniedziałek 8.00 – 11.30, 13.05 – 15.05
Wtorek 8.00 – 11.30, 12.15 – 15.15
Środa 8.00 – 11.30, 13.05 – 15.05
Czwartek 8.00 – 11.30, 12.15 – 15.15
Piątek 8.00 – 14.00

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

 Regulamin biblioteki szkolnej (pdf).

KONKURSY *** PROGRAMY *** PROJEKTY

Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”

W czwartek 06 października 2022 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz Patrona swojej szkoły?”
Regulamin konkursu.pdf

LAUREATKĄ konkursu została Martyna ŚPIEWAK, 2d, która otrzymała nagrodę książkową oraz ocenę celującą (6) z jęz. polskiego.
II miejsce zajął Adam ŚPIEWAK, 1c
III miejsce  – Jakub ŚWINIARSKI, 1b

Organizator konkursu: Lidia Zadka

GRATULACJE!!

 

KONKURS wiedzy o komiksie “W kadrze i dymku”

We wtorek 11 października 2022 r. odbył się online Konkurs wiedzy o komiksie “W KADRZE I DYMKU”, którego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. (link)
Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu krzyżówki konkursowej oraz napisaniu krótkiego eseju nt. “Mój ulubiony/wymarzony  bohater mangi lub anime”, który należało przesłać na adres organizatora.

III miejsce w konkursie zajął uczeń naszej szkoły Igor PASZKOWSKI, kl. 3b.

W konkursie wzięła również udział Aleksandra Krystkiewicz, kl. 4d.

Koordynator szkolny: Lidia Zadka

GRATULACJE!!

Marcin Świniarski laureatem Konkursu Pięknego Czytania “Książka mówi”

Jednym z uczestników etapu wojewódzkiego był uczeń naszej szkoły Marcin ŚWINIARSKI z klasy 3a, któremu jury konkursowe  przyznało III miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Komisja konkursowa wysłuchała 25 uczniów w kategorii szkół podstawowych, czytających utwory Adama Mickiewicza oraz 25 uczniów w kategorii szkół ponadpodstawowych, czytających utwory Marii Konopnickiej i Józefa Mackiewicza. Dokonując oceny wystąpień uczestników brano pod uwagę następujące kryteria: ogólne wrażenie artystyczne, interpretację utworu i kulturę słowa.

Organizatorem konkursu był Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego WŁ oraz CRE WŁ w Zgierzu.

GRATULACJE!!
Koordynatorzy konkursu: Dorota Błaszczyk, Agata Janiak i Lidia Zadka.

KONKURS PLASTYCZNY “BACZYŃSKI INSPIRUJE”

KONKURS PLASTYCZNY “BACZYŃSKI INSPIRUJE”

Z okazji 100. rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego, jednego z Patronów roku 2021, został zorganizowany w naszej szkole Konkurs plastyczny “BACZYŃSKI INSPIRUJE”.

Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie pracy konkursowej, w dowolnej technice plastycznej; tematycznie nawiązującej do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.  (regulamin konkursu.pdf)

LAUREATKĄ konkursu została Paulina SULARZ, kl. 3d
II miejsce zajęła Karolina GWIS, kl. 1a

Jury oceniało realizację tematu, środki wyrazu, oryginalność oraz estetykę pracy.
Autorzy najlepszych prac otrzymają NAGRODY.

Ogólnopolski projekt Czytaj PL “Cała Polska buduje książkową formę”

Wybrane ebooki i audiobooki dostępne w Czytaj PL 2022:

  1. Madeleine Miller: Kirke
  2. Max Czornyj: Mortalista
  3. Dominika Słowik: Samosiejki
  4. Petra Dvorakova: Wrony
  5. Katarzyna Puzyńska: Chąśba
  6. Vaclav Smil: Liczby nie kłamią
  7. Marah Woolf: Siostra gwiazd
  8. Katarzyna Zyskowska: Szklane ptaki
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W marcu 2017 r. nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o 388 tytułów, w tym 21 audiobooków. (link)
Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI  (łącznie 951 egz.).

Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!

Laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2022 została francuska pisarka Annie ERNAUX. (link)

6 października 2022 r. poznaliśmy nazwisko laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2022. Najbardziej prestiżową literacką nagrodą na świecie wyróżniono francuską pisarkę Annie ERNAUX „za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, zagubienie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Annie Ernaux (ur. 1940) – prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich.
Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Absolwentka wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux.
Przez całe dorosłe życie po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Uczyła w gimnazjach i liceach, a potem w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią Les Armoires vides. Jest autorką ponad dwudziestu książek, m.in. wydanej po polsku mikropowieści Miejsce. Laureatka wielu międzynarodowych nagród literackich, w tym Nagrody Renaudot (właśnie za Miejsce) oraz Nagrody im. Marguerite Yourcenar (za całokształt twórczości).
Jej autobiograficzna, a zarazem pokoleniowa opowieść Lata, wydana w styczniu 2022 r., zdobyła Nagrodę Uniwersytetu Warwick, nagrodę przyznawaną przez Association Marguerite Duras, Nagrodę im. François Mauriaca, włoską Premio Strega Europeo, a także znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Bookera. Ernaux opowiada w niej o swojej młodości spędzonej w robotniczej rodzinie w małym mieście w Normandii, latach rewolucji obyczajowej i seksualnej oraz czasach współczesnych opanowanych przez konsumpcjonizm. Przywołuje najważniejsze lektury i wydarzenia, które zmieniły historię nie tylko Francji, lecz całej Europy. Stale powracające motywy w powieściach Annie Ernaux to podziały klasowe, dyskryminacja płciowa, feminizm, a także starzenie się.
Annie Ernaux jest pierwszą kobietą, której dzieła ukazały się za życia w serii Quarto prestiżowego wydawnictwa Éditions Gallimard. Jest również doktorem honoris causa uniwersytetu Cergy-Pontoise.
Akademia Szwedzka uhonorowała ją „za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/annie-ernaux

Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Jerzy JARNIEWICZ za tomik „Mondo cane”.

„Mondo cane” Jerzego Jarniewicza to jedyny tom poezji nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej „Nike”.

Grając nastrojami, językiem i punktami widzenia, „Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała”.
Sam laureat mówił podczas uroczystości: „
Mam nadzieję, że państwo widzą, że zupełnie jestem zaskoczony, to nie jest żadna kokieteria. Nie wiem, co powiedzieć, mowę mi odbiera. Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji, tej poezji, która może być kołem ratunkowym. Ilu nas czyta poezję? Tylu, ile było poległych Spartan pod Termopilami. Ale może od jutra będzie więcej dzięki tej nagrodzie”.

Nike czytelników i czytelniczek zdobyła Joanna Ostrowska za reportaż „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.

Źródło: https://kultura.onet.pl

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandra Sochaczewskiego oraz Rokiem Powstania Styczniowego.

PATRONAMI ROKU 2023 wybranymi przez Sejm RP są: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

Ponadto Senat RP Patronami Roku 2023 ustanowił: Mikołaja Kopernika, Jana Matejkę i Wisławę Szymborską.

23 kwietnia – Światowy DZIEŃ KSIĄŻKI i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.

POLECANE LINKI

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 8.00 – 11.30, 13.05 – 15.05
Wtorek 8.00 – 11.30, 12.15 – 15.15
Środa 8.00 – 11.30, 13.05 – 15.05
Czwartek 8.00 – 11.30, 12.15 – 15.15
Piątek 8.00 – 14.00

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej.pdf

Aneks do regulaminu biblioteki.pdf

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

    Nowości w bibliotece

    GLÜCK Louise: ARARAT Literacki Nobel 2020

    GLÜCK Louise: ARARAT
    Literacki Nobel 2020

    Intrygująca pozycja amerykańskiej zdobywczyni nagrody Nobla.
    “Ararat” to tomik poetycki, zawierający wiersze autorstwa Louise Glück. Są one ze sobą ściśle powiązane i wyrażają emocje, posiadając jednocześnie niezwykle intymny charakter. To tak naprawdę opowieść o rodzinie, która okazuje się tak rzeczywista, że trudno się od niej oderwać, wracając do własnej codzienności.

    Autorka nigdy nie tworzy żadnego wiersza jako pojedynczego dzieła, a zawsze myśli o nim w odniesieniu do innych, tak, by razem utworzyły spójną, a zarazem intrygującą całość. W jej wierszach bardzo rzadko pojawiają się rymy, natomiast sporo w nich powtórzeń i niemal zawsze są prowadzone w trybie pierwszoosobowym. Tematyka utworów poetki zwykle oscyluje wokół jej życia osobistego. Często spotkamy w nich motyw traumy, straty, śmierci, a także odrzucenia.

    Louise Gluck jest amerykańską poetką, a także eseistką. W 1993 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera w dziedzinie poezji, w 2001 roku otrzymała Nagrodę Bollingena, a w 2020 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

    Louise Glück: Ararat. Kraków: Wydawnictwo a5 2021.
    Źródło: www.taniaksiazka.pl

    ŚLIWIŃSKA Monika: Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat

    O “Weselu” Wyspiańskiego słyszał chyba każdy z nas. Pamiętamy Chochoła, Pana Młodego, Poetę, Gospodarza. Wszak to oni grają na tym weselu pierwsze skrzypce. Jednak dzięki herstoryczkom, czyli badaczkom historii kobiet, możemy wreszcie przyjrzeć się bohaterkom drugiego planu i poznać “Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”.

    Książka Moniki Śliwińskiej jest gratką nie tylko dla znawców twórczości Wyspiańskiego. Bo to właśnie na weselu, opisywanym przez młodopolskiego pisarza, bawiły się trzy panny. Ba! Jedna z nich była Panną Młodą. Druga z nich to sama Gospodyni, która schowała złotą podkowę do skrzyni w alkowie. Ostatnia, najmłodsza panna, to Marysia, której oczom ukazał się duch zmarłego narzeczonego. Wszystkie trzy damy to siostry: Jadwiga, Anna i Maria Mikołajczykówny, które do kultury przeszły jako żony mniej lub bardziej sławnych mężów. A autorka swoją książką chce wydobyć je z ich cienia.

    Monika Śliwińska: Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat. Kraków: Wydawnictwo Literackie 2020.
    Źródło: www.taniaksiazka.pl

    ŚLIWIŃSKA Monika: Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat
    FELDMAN Deborah: Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

    FELDMAN Deborah: Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

    Debiutancka książka Deborah Feldman to niezwykła opowieść o tym, ile trzeba poświęcić w imieniu własnej wolności i życia w zgodzie z samym sobą.

    W “Unorthodox” zobaczymy z perspektywy kobiety tam żyjącej, jak wyglądała jej stała walka z przeciwnościami losu i niekwestionowaną patriarchalną władzą.

    “Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” to emocjonująca historia małej dziewczynki, która szczegółowo przedtawia nam, jak wygląda dorastanie w rodzinie, w której chasydzkie dogmaty religijne są rdzeniem wszystkich zachowań. W poruszający sposób zostało zrelacjonowane życie w świecie pełnym nakazów i zakazów, nie tylko religijnych, lecz również tych ustanowionych przez nieuznających sprzeciwu mężczyzn. Cała historia opiera się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie i zniewoleniu kobiet, które muszą postępować zgodnie z wolą ojców, mężów i braci.

    Źródło: www.taniaksiazka.pl

    Deborah Feldman: Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów. Warszawa: Wydawnictwo Poradnia K 2020

    HARRIS Thomas: Czerwony smok

    “Czerwony smok” to jeden z najsłynniejszych thrillerów psychologicznych wszech czasów!
    Pierwsza powieść, w której pojawia się seryjny morderca i kanibal, doktor Hannibal Lecter.
    “Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce” to słynna akwarela autorstwa Williama Blake’a. Nią właśnie zdaje się być opętany seryjny morderca, którego ofiarą przy pełni księżyca padają całe rodziny. I to właśnie w tytułowego czerwonego smoka pragnie się przeobrazić. Tropiący go policjanci nadają mu jednak inne miano, Zębowa Wróżka. Prowadzący dochodzenie Jack Crawford prosi o pomoc w schwytaniu Zębowej Wróżki nadzwyczaj skutecznego tropiciela, Willa Grahama. Kilka lat temu wsławił się ON schwytaniem wyjątkowo groźnego przestępcy, doktora Hannibala Lectera. Ten seryjny morderca zamknięty jest obecnie w szpitalu psychiatrycznym i pilnie strzeżony. Zdaje się być jednak jedyną osobą, która może pomóc policji i FBI w schwytaniu Zębowej Wróżki. Graham nie wie jednak, że udzielając mu wskazówek doktor Lecter prowadzi podwójną grę i że za swoją pomoc wyznaczył wyjątkowo wysoką cenę…

    Powieść ta jest pierwszym thrillerem Thomasa Harrisa, w którym pojawia się postać genialnego mordercy, kanibala, a zarazem cenionego psychiatry, Hannibala Lectera. Na cykl składają się następujące tomy: “Czerwony smok”, “Milczenie owiec”, “Hannibal”, “Hannibal: Po drugiej stronie maski”.

    Thomas Harris: Czerwony smok. Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2018

    HARRIS Thomas: Czerwony smok