BIBLIOTEKA SZKOLNA posiada ponad 15 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia oraz encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).

Bogaty księgozbiór biblioteki  stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie się do egzaminu maturalnego.

W 2017 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o 388 tytułów, w tym 21 audiobooków. (link)
Do szkolnej biblioteki zostały zakupione nowości wydawnicze, lektury szkolne oraz audiobooki (łącznie 951 egz.).

Katalog online biblioteki

Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.

AKTUALNOŚCI (link)

KONKURSY *** PROGRAMY *** PROJEKTY

Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”

ZAPRASZAMY na Konkurs o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY? ”, który odbędzie się w czwartek, 06 października 2022 r., (7 g.l. ), s. 102 i biblioteka
Dla NAJLEPSZYCH przewidziano atrakcyjne NAGRODY.

Organizator: Biblioteka szkolna

REGULAMIN konkursu.pdf

KONKURS Wiedzy o Komiksie “W kadrze i dymku”

KONKURS Wiedzy o Komiksie “W kadrze i dymku”

KONKURS Wiedzy o Komiksie “W kadrze i dymku”

We wtorek 11 października 2022 r. odbędzie się KONKURS WIEDZY O KOMIKSIE “W kadrze i dymku”. (link)
Organizatorem konkursu jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.

REGULAMIN KONKURSU. pdf

Zadanie konkursowe polega na rozwiązaniu krzyżówki konkursowej oraz napisaniu krótkiego eseju nt. “Mój ulubiony/wymarzony  bohater mangi lub anime”, który należy przesłać na adres organizatora.

Koordynator szkolny: Lidia Zadka

Marcin Świniarski LAUREATEM Konkursu wojewódzkiego “KSIĄŻKA MÓWI”

Jednym z finalistów był uczeń naszej szkoły Marcin ŚWINIARSKI, 2a, który ostatecznie zajął III miejsce w konkursie i uzyskał tytuł LAUREATA.

24 listopada 2021 r.  odbył się ONLINE finałowy etap drugiej edycji Konkursu Pięknego Czytania “KSIĄŻKA MÓWI”, zw. z twórczością C. K. Norwida, jednego z Patronów Roku 2021. (link)

Do finału zakwalifikowało się 40 uczniów ze szkół województwa łódzkiego.
Jednym z finalistów był uczeń naszej szkoły 
Marcin ŚWINIARSKI, 2a, który ostatecznie zajął III miejsce w konkursie i uzyskał tytuł LAUREATA.  

GRATULUJEMY!!!

Organizatorem konkursu był Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego we współpracy z CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim.

Koordynatorzy konkursu: Dorota Błaszczyk, Agata Janiak i Lidia Zadka.

KONKURS “DYKTANDO NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI!”

DYKTANDO NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Zapisz się na tegoroczne DYKTANDO NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI! i wesprzyj wybrany cel charytatywny lub społeczny.

Za każdego uczestnika organizator przekaże 1 zł na wybrany cel charytatywny!

CO NALEŻY ZROBIĆ?
Już teraz zaloguj lub zarejestruj się na stronie Dyktanda.pl i kliknij ZAPISZ SIĘ DO KONKURSU, a następnie 11 listopada 2021 r. rozwiąż specjalnie na tę okazję przygotowane dyktando.

!!!Każde napisane dyktando to 1 głos i 1 zł na wybrany cel charytatywny, który zwycięży w głosowaniu!!!

Im więcej osób napisze dyktando, tym więcej środków trafi do potrzebujących (1 zł od organizatora za każdego uczestnika).

Dyktando zostało przygotowane przez członków Fundacji Języka Polskiego.
Będzie dostępne do rozwiązania 11 listopada 2021 r. w godz. od 17.00 do 17.30

KONKURS PLASTYCZNY “BACZYŃSKI INSPIRUJE”

KONKURS PLASTYCZNY “BACZYŃSKI INSPIRUJE”

Z okazji 100. rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego, jednego z Patronów roku 2021, został zorganizowany w naszej szkole Konkurs plastyczny “BACZYŃSKI INSPIRUJE”.

Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie pracy konkursowej, w dowolnej technice plastycznej; tematycznie nawiązującej do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.  (regulamin konkursu.pdf)

LAUREATKĄ konkursu została Paulina SULARZ, kl. 3d
II miejsce zajęła Karolina GWIS, kl. 1a

Jury oceniało realizację tematu, środki wyrazu, oryginalność oraz estetykę pracy.
Autorzy najlepszych prac otrzymają NAGRODY.

Biblioteka zaprasza do udziału w Konkursie fotograficznym “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”. Edycja 2021/2022

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ. (link)

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ. (link)

Interesujesz się szeroko pojętą geografią i robisz zdjęcia?  Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

REGULAMIN konkursu.pdf

W konkursie przewidziane są dwie kategorie tematyczne:
1. przedstawie
nie procesów i form naturalnych
2. obiekty antropogeniczne (uwarunkowane działalnością człowieka).

Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 5 fotografii łącznie w obu kategoriach.

Prace należy przesłać do 15 stycznia 2022 r.

Ogólnopolski projekt Czytaj PL “Akcja nie z tej ziemi”

Listopad – miesiąc czytelniczych możliwości, które oferuje Czytaj PL powoli dobiega końca. Jeszcze tylko przez niecały tydzień można dołączać do tegorocznej edycji akcji.
Do końca listopada br. za pośrednictwem aplikacji Woblink i zeskanowanego kodu QR możliwe jest darmowe pobranie 12 bestsellerowych książek. Jednak tegoroczne tytuły w formie ebooka i audiobooka czytać i słuchać można aż do 6 GRUDNIA!
Wszystkie książki biorące w tym roku udział w akcji pozostaną do tego czasu w aplikacji Woblink na półce użytkownika. W tym roku z Czytaj PL korzystać mogą nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również posiadacze czytników Kindle™ i InkBOOK.

Ogólnopolski projekt Czytaj PL “Akcja nie z tej ziemi”

Ebooki i audiobooki dostępne w Czytaj PL 2021:

 1. Robert Małecki “Żałobnica”
 2. Anna Kańtoch “Wiosna zaginionych”
 3. Kornel Filipowicz “Formikarium”
 4. Robert J. Schmidt “Per aspera ad astra”
 5. Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań
 6. Tomasz Michniewicz “Chwilowa anomalia”
 7. Marcin Mortka “Nie ma tego złego”
 8. Tomasz Lem “Awantury..”
 9. Aleksandra Lipczak “Lajla znaczy noc”
 10. Magdalena Witkiewicz “Srebrna łyżeczka”
 11. Antologia Dziobak literatury
 12. Dionisios Sturis “Gorzkie pomarańcze”
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W marcu 2017 r. nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o 388 tytułów, w tym 21 audiobooków. (link)
Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI  (łącznie 951 egz.).

Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021 został tanzański pisarz Abdulrazak GURNAH. (link)

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021 został tanzański pisarz Abdulrazak GURNAH

Literacką Nagrodę Nobla 2021 przyznano tanzańskiemu pisarzowi „za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Abdulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze.
W 1968 r. wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Wykładał na Uniwersytecie w Kent, gdzie zajmował się głównie literaturą postkolonialną. W dorobku ma dziesięć powieści i jeden zbiór opowiadań. Żadna z jego książek nie została dotychczas wydana w polskim przekładzie.

Największą popularność jako pisarz zdobył na przełomie wieków. Napisał wtedy swoje najgłośniejsze powieści: „Paradise” („Raj”) z 1994 r., „By the Sea” („Nad morzem”) z 2001 r. oraz „Desertion” („Opuszczenie”) z 2005 r. Za „Paradise” był nawet nominowany do nagrody Bookera, a ponadto w 2016 r. zasiadał w jej jury.

„W swej twórczości Abdulrazak Gurnah przygląda się doświadczeniu uchodźcy, skupia się na jego tożsamości, świadomości i samoocenie. Bohaterowie tych książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć” – pisała o laureacie, w jednym z komunikatów, Szwedzka Akademia.

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Zbigniewa Rokity za “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 został Zbigniew ROKITA za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

W laudacji autorstwa Tadeusza Nyczka, członka kapituły Nagrody Literackiej Nike, wybór reportażu Rokity uzasadniono: „Kajś dotyczy sprawy zupełnie fundamentalnej dla naszej historii, o której świadomość powinna być powszechna, odkrywa zatopioną Atlantydę, zatopioną pośrodku Europy”.

Za znakomity reportaż o Górnym Śląsku Z. Rokita otrzymał również NIKE CZYTELNIKÓW. Jest to plebiscyt, w którym czytelnicy „Gazety Wyborczej” głosują na jedną z siedmiu książek, które jury zakwalifikowało do finału.

PATRONI ROKU 2022

Sejm podjął uchwałę, na mocy której rok 2022 został ustanowiony ROKIEM POLSKIEGO ROMANTYZMU.

Sejm podjął uchwałę, na mocy której rok 2022 został ustanowiony ROKIEM POLSKIEGO ROMANTYZMU.

Ponadto PATRONAMI ROKU 2022 zostali: Maria GRZEGORZEWSKA, Maria KONOPNICKA, Ignacy ŁUKASIEWICZ, Józef MACKIEWICZ, Wanda RUTKIEWICZ i Józef WYBICKI.

Wystawa “Patroni roku 2022”. pdf

23 kwietnia – Światowy DZIEŃ KSIĄŻKI i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.

POLECANE LINKI

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 8.00 – 14.00
Wtorek 8.00 – 14.00
Środa 8.00 – 14.00
Czwartek 8.00 – 14.00
Piątek 8.00 – 14.00

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej.pdf

Aneks do regulaminu biblioteki.pdf

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

  Nowości w bibliotece

  GLÜCK Louise: ARARAT Literacki Nobel 2020

  GLÜCK Louise: ARARAT
  Literacki Nobel 2020

  Intrygująca pozycja amerykańskiej zdobywczyni nagrody Nobla.
  “Ararat” to tomik poetycki, zawierający wiersze autorstwa Louise Glück. Są one ze sobą ściśle powiązane i wyrażają emocje, posiadając jednocześnie niezwykle intymny charakter. To tak naprawdę opowieść o rodzinie, która okazuje się tak rzeczywista, że trudno się od niej oderwać, wracając do własnej codzienności.

  Autorka nigdy nie tworzy żadnego wiersza jako pojedynczego dzieła, a zawsze myśli o nim w odniesieniu do innych, tak, by razem utworzyły spójną, a zarazem intrygującą całość. W jej wierszach bardzo rzadko pojawiają się rymy, natomiast sporo w nich powtórzeń i niemal zawsze są prowadzone w trybie pierwszoosobowym. Tematyka utworów poetki zwykle oscyluje wokół jej życia osobistego. Często spotkamy w nich motyw traumy, straty, śmierci, a także odrzucenia.

  Louise Gluck jest amerykańską poetką, a także eseistką. W 1993 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera w dziedzinie poezji, w 2001 roku otrzymała Nagrodę Bollingena, a w 2020 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

  Louise Glück: Ararat. Kraków: Wydawnictwo a5 2021.
  Źródło: www.taniaksiazka.pl

  ŚLIWIŃSKA Monika: Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat

  O “Weselu” Wyspiańskiego słyszał chyba każdy z nas. Pamiętamy Chochoła, Pana Młodego, Poetę, Gospodarza. Wszak to oni grają na tym weselu pierwsze skrzypce. Jednak dzięki herstoryczkom, czyli badaczkom historii kobiet, możemy wreszcie przyjrzeć się bohaterkom drugiego planu i poznać “Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”.

  Książka Moniki Śliwińskiej jest gratką nie tylko dla znawców twórczości Wyspiańskiego. Bo to właśnie na weselu, opisywanym przez młodopolskiego pisarza, bawiły się trzy panny. Ba! Jedna z nich była Panną Młodą. Druga z nich to sama Gospodyni, która schowała złotą podkowę do skrzyni w alkowie. Ostatnia, najmłodsza panna, to Marysia, której oczom ukazał się duch zmarłego narzeczonego. Wszystkie trzy damy to siostry: Jadwiga, Anna i Maria Mikołajczykówny, które do kultury przeszły jako żony mniej lub bardziej sławnych mężów. A autorka swoją książką chce wydobyć je z ich cienia.

  Monika Śliwińska: Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat. Kraków: Wydawnictwo Literackie 2020.
  Źródło: www.taniaksiazka.pl

  ŚLIWIŃSKA Monika: Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat
  FELDMAN Deborah: Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

  FELDMAN Deborah: Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

  Debiutancka książka Deborah Feldman to niezwykła opowieść o tym, ile trzeba poświęcić w imieniu własnej wolności i życia w zgodzie z samym sobą.

  W “Unorthodox” zobaczymy z perspektywy kobiety tam żyjącej, jak wyglądała jej stała walka z przeciwnościami losu i niekwestionowaną patriarchalną władzą.

  “Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” to emocjonująca historia małej dziewczynki, która szczegółowo przedtawia nam, jak wygląda dorastanie w rodzinie, w której chasydzkie dogmaty religijne są rdzeniem wszystkich zachowań. W poruszający sposób zostało zrelacjonowane życie w świecie pełnym nakazów i zakazów, nie tylko religijnych, lecz również tych ustanowionych przez nieuznających sprzeciwu mężczyzn. Cała historia opiera się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie i zniewoleniu kobiet, które muszą postępować zgodnie z wolą ojców, mężów i braci.

  Źródło: www.taniaksiazka.pl

  Deborah Feldman: Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów. Warszawa: Wydawnictwo Poradnia K 2020

  HARRIS Thomas: Czerwony smok

  “Czerwony smok” to jeden z najsłynniejszych thrillerów psychologicznych wszech czasów!
  Pierwsza powieść, w której pojawia się seryjny morderca i kanibal, doktor Hannibal Lecter.
  “Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce” to słynna akwarela autorstwa Williama Blake’a. Nią właśnie zdaje się być opętany seryjny morderca, którego ofiarą przy pełni księżyca padają całe rodziny. I to właśnie w tytułowego czerwonego smoka pragnie się przeobrazić. Tropiący go policjanci nadają mu jednak inne miano, Zębowa Wróżka. Prowadzący dochodzenie Jack Crawford prosi o pomoc w schwytaniu Zębowej Wróżki nadzwyczaj skutecznego tropiciela, Willa Grahama. Kilka lat temu wsławił się ON schwytaniem wyjątkowo groźnego przestępcy, doktora Hannibala Lectera. Ten seryjny morderca zamknięty jest obecnie w szpitalu psychiatrycznym i pilnie strzeżony. Zdaje się być jednak jedyną osobą, która może pomóc policji i FBI w schwytaniu Zębowej Wróżki. Graham nie wie jednak, że udzielając mu wskazówek doktor Lecter prowadzi podwójną grę i że za swoją pomoc wyznaczył wyjątkowo wysoką cenę…

  Powieść ta jest pierwszym thrillerem Thomasa Harrisa, w którym pojawia się postać genialnego mordercy, kanibala, a zarazem cenionego psychiatry, Hannibala Lectera. Na cykl składają się następujące tomy: “Czerwony smok”, “Milczenie owiec”, “Hannibal”, “Hannibal: Po drugiej stronie maski”.

  Thomas Harris: Czerwony smok. Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2018

  HARRIS Thomas: Czerwony smok