SPOTKANIE z Anną PACHOLIK w sieradzkim BWA
Sieradzkie BWA to miejsce, które zawsze odwiedzamy z wielką przyjemnością przy każdej nowej ekspozycji artystycznej.
SZKICOWNIKI Z PLASTYKI
Zapraszamy do naszej szkolnej bibliotekiod dziś możecie zobaczyć w niej wystawę szkicowników uczniów 1A,1B i 1F . W ramach lekcji plastyki pracowali oni cały rok żeby teraz pochwalić się swoimi umiejętnościami artystycznymi !!
Zresztą zerknijcie sami jak ciekawe prace udało im się wykonać może zainspirują również Was do stworzenia własnego szkicownika… wakacje tuż tuż więc czemu by nie?!!!
Dorota Kuśmierczak – Skotnicka
Wystawa "DWA ŚWIATY" w BWA
30 września 2022 r. w ramach zajęć z plastyki uczniowie klas 1a, 1b i 1f odwiedzili sieradzkie Biuro Wystaw Artystycznych.
Aktualnie można zobaczyć tam wystawę „DWA ŚWIATY” byłego nauczyciela ceramiki PLSP w Zduńskiej Woli Zbigniewa WOŹNIAKA.
Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia BWA – wystawa warta obejrzenia, prowadzi do wielu refleksji…
Opiekun młodzieży: Dorota Kuśmierczak – Skotnicka
OP-ART
Nasi zdolni uczniowie z klas 1A i 1B rewelacyjnie poradzili sobie z nowym wyzwaniem arrrrtystycznym jakim jest OP-ART .
Początkowo próbowali uzyskać trójwymiar z dłoni leżącej na kartce, zaś później zaczęli interpretować temat po swojemu.
ZAPRASZAMY do zwiedzania naszej Wirtualnej Galerii 2LO .
Prace powstały pod kierunkiem Doroty Kuśmierczak -Skotnickiej.
PIĘKNO LIŚCI
Dziś do naszego liceum zawitała złota jesień Uczniowie klasy 1a wykorzystując piękno liści dodali na nich trochę swoich interpretacji. ZAPRASZAMY do obejrzenia zdjęć.
Prace na lekcji plastyki pod kierunkiem Doroty Kuśmierczak -Skotnickiej.
EKSPRESJONIZM ABSTRAKCYJNY
ZAPRASZAMY do obejrzenia prac naszych uczniów z klasy 1a i 1b.
Temat zrealizowanych przez naszych uczniów prac stanowi nawiązanie do współczesnych awangard artystycznych XX i XXI wieku – EKSPRESJONIZMU ABSTRAKCYJNEGO.
Zobaczcie w jaki sposób SZTUKA ABSTRAKCYJNA zainspirowała współczesnych młodych ludzi do wygenerowania indywidualnych bardzo ciekawych prac!!
INSPIRACJĄ dla naszych uczniów była twórczość Jacksona Pollocka, Marka Rothko oraz Victora Vasarley’a i Wojciecha Fangora. (szczegóły poniżej)
Moim zdaniem poradzili sobie rewelacyjnie!
Jedni skupili się typowo na op-arcie, analizowali przestrzeń kartki geometrycznymi podziałami, inni jak Mark Rothko za pomocą kilku plam komponowali przestrzeń kartki, zaś kolejna grupa w fantastyczny sposób ingerowała w swoje prace rozlanymi, roztartymi emocjonalnie farbami! No reeewelacja!!! Według mnie ta artystyczna zabawa sprawiła im wiele radości – co widać w tych fantastycznych pracach…
Zresztą ZOBACZCIE sami!
A dla moich uczniów BRAWO! oby tak dalej
Dorota Kuśmierczak – Skotnicka
INSPIRACJE naszych uczniów:
⇒ twórczość jednego z najsłynniejszych artystów Jacksona Pollocka, który wylewał w sposób ekspresyjny farby na umieszczone na ziemi olbrzymie formaty płótna. J. Pollock wpisywał się swoimi działaniami w nurt action painting.
⇒ twórczość Marka Rothko, reprezentującego nurt color field painting, gdzie już nie ekspresyjnie nałożona plama jak u Pollocka – lecz świadomie uzyskane plamy koloru odpowiednio ułożone względem siebie, czyniły obraz skończonym dającym emocje!
⇒ Abstrakcja Geometryczna – sztuka niezwykle ciekawa wizualnie, optycznie wręcz matematyczna!
w tym nurt zwany op – art (optical art).
Były to abstrakcyjne formy geometryczne wywołujące w obrazie złudzenia optyczne głębi i ruchu. Do najsłynniejszych przedstawicieli op-artu zaliczamy m. in.: Victora Vasarley’a oraz naszego rodaka Wojciecha Fangora.
polecam: https://niezlasztuka.net/
Portal Niezła sztuka to sztuka podana w ciekawy sposób.
Wydarzenia kulturalne, eseje, recenzje, ciekawostki i portfolia artystów.
Konkurs NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia został zorganizowany w naszej szkole Konkurs “Na ozdobę świąteczną”.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy nawiązującej do tematyki Świąt Bożego Narodzenia. (regulamin.pdf)
Za najpiękniejsze, najbardziej wyróżniające się prace zostały przyznane NAGRODY rzeczowe.
I miejsce zajęły Maja JANKOWSKA, 1b i Julita SOWAŁA, 2b SP
II miejsce – Aleksandra PĘCZEK, 2b SP
III miejsce – Marta DOBRAS, 1a
Ponadto WYRÓŻNIENIA otrzymali: Weronika CIEŚLAK 1c, Anna LEWIŃSKA 2a G, Adam PIETRZAK 2b SP, Paulina POTOMSKA 3c i Dominik RYBKA 1B.
INSPIRACJE / INTERPRETACJE
Autorami prac są uczniowie z klasy 1a i 1b II LO.
Prezentowane prace powstały na zajęciach z plastyki.
TEMAT prac to: “Interpretacja plastyczna, graficzna, collage…znanego dzieła sztuki”.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem Doroty KUŚMIERCZAK-SKOTNICKIEJ.
7 dni, 7 narodowości – to właśnie jest St. Marienthal 2022!
Już jesteśmy z powrotem! Szybko i pracowicie minął tydzień, który spędziliśmy w Niemczech w urokliwym miejscu o nazwie St. Marienthal w Niemczech. Było to kolejne międzynarodowe spotkanie warsztatowe pod egidą Erasmusa z udziałem młodzieży z Niemiec, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Bośni i Hercegowiny, Łotwy i Czech, która wspólnie twórczo pracowała realizując swoje artystyczne pasje. Tym razem młodzi ludzie zastanawiali się nad własną wizją Europy w dobie
kryzysu. Grupy warsztatowe poświęciły się pracy nad filmem, spotami reklamowymi, fotografią, muzyką, kwestiami kryzysu energetycznego, ale i nad dokumentowaniem całego wydarzenia (także w mediach społecznościowych). Naszą szkołę reprezentował dziewięcioosobowy zespół złożony z uczniów różnych klas. Sonia Adamska, Aleksandra Cieploch, Patrycja Jurga, Martyna Karczewska, Maksymilian Kielek, Wiktoria Kulawiak, Kinga Łodo, Franek Oleśniewicz i Martyna Rzepecka
wspaniale się spisali!
Ale przekonajcie się sami, co myślą o tym wydarzeniu jego uczestnicy:
Sonia: Warsztaty muzyczne, prowadzone przez Alvaro, były wspaniałą przygodą. Przestrzeń stworzona na zajęciach dawała dużo wolności w tworzeniu, nikt nam niczego nie narzucał, wszystko klarowało się z naszych pomysłów. Sama atmosfera też była bardzo dobra, dużo śmiechu i zabawy. Ogromnymi zaletami były także: naturalny kontakt z językiem angielskim oraz spotkania z ludźmi zakochanymi w muzyce. W trakcie seminarium miałam również możliwość spełnienia się aktorsko, ponieważ brałam
udział w spocie promującym Unię Europejską. Ciekawym doświadczeniem była praca z ekipą filmową po angielsku oraz kontakt z profesjonalną kamerą, oświetleniem oraz sprzętem dźwiękowym.
Myślę, że całe seminarium było niezwykłym doświadczeniem, bardzo wzbogacającym i zapadającym
w pamięć.
Patrycja: Warsztaty w St. Marienthal były fascynującą przygodą. Pozwoliły mi przełamać barierę językową,poznać kulturę innych krajów, a przede wszystkim rozwinąć oraz zdobyć praktyczne umiejętności,
takie jak: montaż, edycja filmów. Czuję się spełniona myśląc o tygodniowym pobycie tam. Był on pracowity, ale jednocześnie dostarczył wiele samosatysfakcji.
Martyna Karczewska
Udział w seminarium był tym, czego potrzebowałam. Pozwolił mi wykorzystać angielski w praktyce,poznać nowe języki i kultury. Poznałam ciekawych, otwartych ludzi, chętnych do dyskusji, zainteresowanych opiniami innych. Poza tym miałam możliwość doświadczyć namiastki pracy na planie filmowym. Współpracując z tamtejszą społecznością, przekonałam się o wadze tworzenia relacji miedzynarodowych i poznawania różnic oraz podobieństw kulturowych.
Ola: Wydaje mi się, że sam w sobie wyjazd był dla nas wszystkich szansą na doskonalnie języka, poznanie nowych ludzi, kultur i zdobycie nowych umiejętności. Byłam w grupie reportażowej – robiłam zdjęcia, filmiki ( starałam się uchwycić ciekawe momenty). Na warsztatach wspólnie łączyliśmy zebrane przez nas materiały. Nauczyłam się dzięki temu montować filmy i robić prezentacje zdjęć. Pobyt w St. Marienthal uznaję za bardzo wzbogacające doświadczenie!
Maks: Pobyt w Marienthal był niezwykłą przygodą. Nie spodziewałem się, że 7 narodowości połączy tak silna więź przyjacielska w tak krótkim czasie. To była czysta przyjemność pracować w gronie
prawdziwie uzdolnionych osób, które swoją pasją motywują innych jeszcze bardziej do działania.
Prezentacje każdego z krajów urozmaicały nasze wieczory, jednocześnie pomagając nam lepiej zrozumieć kulturę i język rówieśników. Każdy służył pomocą i ciepłym słowem. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc opiekunów – nie tylko tych, z którymi przyjechaliśmy. Ciężka praca zespołowa, jak i godziny spędzone przy muzyce, czy fotografowaniu, zaowocowały wzruszającą prezentacją finałową w ostatni dzień warsztatów. Piękny czas – jeden z najcenniejszych w moim życiu.
O czym z radością i dumą donosi opiekun: Karolina Smus
Chcecie zobaczyć, co udało się nam wypracować?
https://www.youtube.com/watch?v=4X73RjdBseg