Kuratorium Oświaty i Wychowania zdecydowało, że od 1 września 1991 roku powstało II Liceum Ogólnokształcące, a szkoła zmieniła nazwę na: ZESPÓŁ SZKÓŁ im. Stefana Żeromskiego. Rozpoczęcie roku szkolnego powitało 144 licealistów w czterech klasach pierwszych. W roku szkolnym 1994/95 w liceum powstała klasa z poszerzonym programem języka francuskiego w wymiarze 6 godzin tygodniowo. Program ten pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ambasady Francuskiej w Warszawie wprowadzał metodę nauki języka z możliwością uzyskania międzynarodowego dyplomu DELF, przyznawanego przez Francuskie Ministerstwo Edukacji, uznawanego na całym świecie. Aby uzyskać dyplom DELF, należało zdać egzamin z języka francuskiego w Warszawie.
Pierwsza matura w II Liceum Ogólnokształcącym odbyła się w maju 1995 roku.
W roku 1997 odchodzi, po jedenastoletnim okresie pełnienia funkcji dyrektora, Tadeusz Lewicki. Odchodzi także wicedyrektor szkoły – Maria Widawska. Kuratorium Oświaty w Sieradzu ogłasza konkurs na dyrektora Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego, w wyniku którego z dniem 1 września 1997 roku obejmuje stanowisko Danuta RUDNIK. Funkcję zastępcy dyrektora zaczęła pełnić Renata JAREK.
W czerwcu 1998 roku zdali maturę i skończyli naukę uczniowie piątej, ostatniej klasy Technikum Budowlanego. Od tej chwili w Zespole Szkół im. Stefana Żeromskiego pozostały już tylko dwie szkoły:
- Zasadnicza Szkoła Budowlana
- II Liceum Ogólnokształcące
We wrześniu 1998 roku do liceum przyjęto uczniów do sześciu klas pierwszych, a do szkoły zawodowej tylko do jednej klasy.
W ciągu 32 lat istnienia Zasadniczej Szkoły Budowlanej kształciła się w niej młodzież w następujących zawodach: murarz, posadzkarz, sztukator malarz, betoniarz-zbrojarz, monter wewnętrznych instalacji budowlanych, cieśla elektromonter, ślusarz-spawacz, monter konstrukcji żelbetowych, blacharz-dekarz, stolarz, mechanik maszyn budowlanych i monter sieci komunalnych.
Należy podkreślić ogromne zasługi i szeroko podjętą troskę o szkołę i uczniów przez wszystkie lata jej istnienia ze strony kolejnych dyrektorów najpierw Sieradzkiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, a następnie Sieradzkiego Kombinatu Budowlanego w osobach: dyrektora Benedykta Białeckiego, dyrektora Tadeusza Krzemińskiego, dyrektora Radomiła Brutanka, dyrektora Stanisława Wielowskiego i dyrektor Grażyny Lewickiej.