Projekt MAQBAT z udziałem “Żeromskiego”

Nasza szkoła współpracuje z UŁ, biorąc udział w projekcie MAQBAT, finansowanym w ramach międzynarodowego programu Era-Net CAPS. MAQBAT ukierunkowany jest na badania z zakresu genetyki roślin.

Do udziału w projekcie zgłosiły się trzy uczennice II klasy biologiczno-chemicznej: Zuzanna Stefaniak, Magdalena Świątczak i Agnieszka Sieradzka.
W ścisłym porozumieniu z dr Violettą Macioszek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, dziewczęta założyły niewielkie pole doświadczalne w zaprzyjaźnionym gospodarstwie w Dębołęce. W kwietniu posadziły tam sześć odmian rzepaku jarego i od tego czasu dokonują pomiarów zarówno samych roślin, jak i wpływających na nie warunków zewnętrznych.
W lipcu dziewczęta dokonają ostatnich pomiarów przed wrześniowym podsumowaniem wyników badań. Wówczas też rezultat ich kilkumiesięcznych wizyt kontrolnych w Dębołęce zostanie przetransponowany na dane bioinformatyczne.

Opiekun projektu: Bogumiła Pawlak, nauczycielka biologii w II LO.