Sieradzkie Dni Judaizmu

3

19 stycznia 2018 r. młodzież z II LO im. S. Żeromskiego uczestniczyła w uroczystych obchodach X Dni Judaizmu, które odbyły się w Sieradzkim Centrum Kultury. (link)

W sieradzkich Dniach Judaizmu wzięli udział przedstawiciele Izraela – zastępca ambasadora tego kraju w Polsce Ruth Cohen-Dar i naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP Symcha Keller, ks. biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering oraz ks. infułat Marian Bronikowski, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który do Sieradza przybył z wykładem „Karol Wojtyła a Holocaust”

W SCK otwarto wystawę „Moi żydowscy rodzice. Moi polscy rodzice”, która opowiada o losach piętnaściorga dzieci żydowskich, urodzonych w czasie wojny, a w obliczu zagłady oddanych na wychowanie polskim rodzinom. Autorami wystawy są Anna Kołacińska-Gałązka i Jacek Gałązka oraz Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce.

Na zakończenie uroczystości odmówiono wspólną modlitwę i złożono kwiaty pod ścianą memorialną przy kolegiacie w Sieradzu, w ten sposób uczczono pamięć o ofiarach sowieckiego nalotu na Sieradz 20 stycznia 1945 r.

Fot. Tomasz Oszczęda