7 dni, 7 narodowości – to właśnie jest St. Marienthal 2022!
Już jesteśmy z powrotem! Szybko i pracowicie minął tydzień, który spędziliśmy w Niemczech w urokliwym miejscu o nazwie St. Marienthal. Było to kolejne międzynarodowe spotkanie warsztatowe pod egidą Erasmusa z udziałem młodzieży z Niemiec, Polski, Hiszpanii,Szwecji, Bośni i Hercegowiny, Łotwy i Czech, która wspólnie twórczo pracowała realizując swoje artystyczne pasje.
Tym razem młodzi ludzie zastanawiali się nad własną wizją Europy w dobie kryzysu. Grupy warsztatowe poświęciły się pracy nad filmem, spotami reklamowymi, fotografią, muzyką, kwestiami kryzysu energetycznego, ale i nad dokumentowaniem całego wydarzenia (także w mediach społecznościowych).
Naszą szkołę reprezentował dziewięcioosobowy zespół złożony z uczniów różnych klas. Sonia Adamska, Aleksandra Cieploch, Patrycja Jurga, Martyna Karczewska, Maksymilian Kielek, Wiktoria Kulawiak, Kinga Łodo, Franek Oleśniewicz i Martyna Rzepecka wspaniale się spisali!
Ale przekonajcie się sami, co myślą o tym wydarzeniu jego uczestnicy:
Sonia: Warsztaty muzyczne, prowadzone przez Alvaro, były wspaniałą przygodą. Przestrzeń stworzona na zajęciach dawała dużo wolności w tworzeniu, nikt nam niczego nie narzucał, wszystko klarowało się z naszych pomysłów. Sama atmosfera też była bardzo dobra, dużo śmiechu i zabawy. Ogromnymi zaletami były także: naturalny kontakt z językiem angielskim oraz spotkania z ludźmi zakochanymi w muzyce. W trakcie seminarium miałam również możliwość spełnienia się aktorsko, ponieważ brałam udział w spocie promującym Unię Europejską. Ciekawym doświadczeniem była praca z ekipą filmową po angielsku oraz kontakt z profesjonalną kamerą, oświetleniem oraz sprzętem dźwiękowym. Myślę, że całe seminarium było niezwykłym doświadczeniem, bardzo wzbogacającym i zapadającym w pamięć.
Patrycja: Warsztaty w St. Marienthal były fascynującą przygodą. Pozwoliły mi przełamać barierę językową, poznać kulturę innych krajów, a przede wszystkim rozwinąć oraz zdobyć praktyczne umiejętności, takie jak: montaż, edycja filmów. Czuję się spełniona myśląc o tygodniowym pobycie tam. Był on pracowity, ale jednocześnie dostarczył mi wiele satysfakcji.
Martyna Karczewska: Udział w seminarium był tym, czego potrzebowałam. Pozwolił mi wykorzystać angielski w praktyce, poznać nowe języki i kultury. Poznałam ciekawych, otwartych ludzi, chętnych do dyskusji, zainteresowanych opiniami innych. Poza tym miałam możliwość doświadczyć namiastki pracy na planie filmowym. Współpracując z tamtejszą społecznością, przekonałam się o wadze tworzenia relacji międzynarodowych i poznawania różnic oraz podobieństw kulturowych.
Ola: Wydaje mi się, że sam w sobie wyjazd był dla nas wszystkich szansą na doskonalenie języka, poznanie nowych ludzi, kultur i zdobycie nowych umiejętności. Byłam w grupie reportażowej – robiłam zdjęcia, filmiki (starałam się uchwycić ciekawe momenty). Na warsztatach wspólnie łączyliśmy zebrane przez nas materiały. Nauczyłam się dzięki temu montować filmy i robić prezentacje zdjęć. Pobyt w St. Marienthal uznaję za bardzo wzbogacające doświadczenie!
Maks: Pobyt w St. Marienthal był niezwykłą przygodą. Nie spodziewałem się, że 7 narodowości połączy tak silna więź przyjacielska w tak krótkim czasie. To była czysta przyjemność pracować w gronie prawdziwie uzdolnionych osób, które swoją pasją motywują innych jeszcze bardziej do działania.
Prezentacje każdego z krajów urozmaicały nasze wieczory, jednocześnie pomagając nam lepiej zrozumieć kulturę i język rówieśników. Każdy służył pomocą i ciepłym słowem. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc opiekunów – nie tylko tych, z którymi przyjechaliśmy. Ciężka praca zespołowa, jak i godziny spędzone przy muzyce czy fotografowaniu, zaowocowały wzruszającą prezentacją finałową w ostatni dzień warsztatów.
Piękny czas – jeden z najcenniejszych w moim życiu. O czym z radością i dumą donosi opiekun: Karolina Smus.
Chcecie zobaczyć, co udało się nam wypracować?