Żeromski na europejskim szlaku. Mobilności europejskie II LO w Sieradzu

398899858_250463974688097_8588378365490016130_n

W dniach 29 października  – 11 listopada 2023 r. piętnaścioro uczniów i uczennic z klas o profilu biologiczno-chemicznym naszej szkoły brało udział w wyjeździe do Włoch w ramach programu Erasmus+ „ŻEROMSKI NA EUROPEJSKIM SZLAKU”.

Celem projektu było rozwijanie kluczowych kompetencji i wiedzy uczniów w obszarach takich jak: kompetencje cyfrowe, językowe, wielojęzyczność, osobiste, społeczne, uczenia się oraz kulturowe. Była to niezwykła okazja, by poszerzyć swoje horyzonty i zrozumieć fascynującą faunę i florę północnych Włoch, a także poznać kulturę, sztukę i historię regionu.

Zajęcia odbywały się w języku angielskim w partnerskiej placówce – Salezjańskim Instytucie „G. Bearzi”, prestiżowej szkole w Udine, Włochy. Szkoła ta charakteryzuje się nowoczesnym podejściem do edukacji oraz bogatym wyposażeniem.

Opiekunami młodzieży były: Dominika Szczepaniak i Anna Szwankowska

A oto co sami uczestnicy projektu mówią o swoim wyjeździe do Włoch:
Ciao tutti! 🌍🌿
Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi niezwykłymi wrażeniami z naszej wizyty w magicznej Wenecji i urokliwej wyspie Murano. Nasza podróż była wyjątkowa, ponieważ nie skupiliśmy się tylko na zabytkach i kulturze, ale także na fascynującym świecie fauny, flory i środowiska naturalnego tych wyjątkowych miejsc.

Wenecja, znana na całym świecie z majestatycznych pałaców, uroczych kanałów i niezwykłej architektury, skrywa w sobie także bogactwo przyrody. Spacerując po malowniczych uliczkach i skwerach, nie mogliśmy nie zauważyć wiewiórek skaczących po drzewach oraz ptaków unoszących się wdzięcznie nad wodą. To miasto stanowi dom dla wielu gatunków ptaków wodnych, które tworzą niezwykły krajobraz i dźwięki tego miejsca. Poza tym, nie można pominąć kolorowych ryb, które żyją w kanałach i przypominają nam, że życie tu buzuje pod powierzchnią wody.

Wizyta na wyspie Murano, znanej z pięknych wyrobów ze szkła, również pozwoliła nam odkryć urodę przyrody. Spacerując po malowniczych uliczkach i nad brzegiem wody, natrafiliśmy na różnorodność roślinności i kwiatów, które dodają wyspie niezwykłego uroku. Ogrody pełne kolorowych kwiatów przyciągają nie tylko turystów, ale także motyle i pszczoły, które wspólnie tworzą harmonię życia na tej magicznej wyspie.
Warto pamiętać, że Wenecja i Murano to nie tylko zabytki i kultura, ale także cenne środowisko naturalne, które trzeba chronić. Nasza wizyta była nie tylko okazją do podziwiania piękna tych miejsc, ale także do zrozumienia, jak istotna jest harmonia między człowiekiem a naturą.
Dlatego bądźmy odpowiedzialni w trakcie podróży i dbajmy o te piękne miejsca, aby mogły zachować swój niepowtarzalny urok na lata.